Aktualności

16.07.2019

Przedawnienie roszczeń w spedycji

Zgodnie z art. 803 § 1 Kodeksu Cywilnego roszczenia z umowy spedycji przedawniają się z upływem 1 roku. Paragraf drugi ww. przepisu wskazuje od kiedy zaczyna bieg termin przedawnienia. Mianowicie: a) w przypadku roszczeń z tytułu uszkodzenia lub ubytku przesyłki - od dnia dostarczenia tej przesyłki, b) w przypadku całkowitej utraty przesyłki lub jej dostarczenia z opóźnieniem - od dnia w którym przesyłka miała być dostarczona, c) we wszystkich innych wypadkach od dnia wykonania zlecenia.
28.06.2019

Przedawnienie roszczeń w przewozie międzynarodowym

Zgodnie z art. 32 ust. 1 Konwencji CMR roszczenia z umowy przewozu przedawniają się z upływem 1 roku. Ww. przepis wskazuje od kiedy zaczyna bieg termin przedawnienia. Mianowicie:a) w przypadkach częściowego zaginięcia, uszkodzenia lub opóźnienia dostawy – począwszy od dnia wydania,b) w przypadkach całkowitego zaginięcia - począwszy od 30 dnia po upływie umówionego terminu dostawy albo jeżeli termin nie był umówiony począwszy od 60 dnia po przyjęciu towaru przez przewoźnika,c) we wszystkich innych przypadkach – począwszy od upływu trzymiesięcznego terminu od dnia zawarcia umowy przewozu.
11.06.2019

Przedawnienie roszczeń w przewozie krajowym

Zgodnie z art. 77 ust. 1 ustawy Prawo przewozowe roszczenia z umowy przewozu przedawniają się z upływem 1 roku. Ustęp trzeci ww. przepisu wskazuje od kiedy zaczyna bieg termin przedawnienia. Mianowicie:a) w przypadku utraty przesyłki – od dnia, w którym uprawniony mógł uznać przesyłkę za utraconą,b) w przypadku ubytku, uszkodzenia lub zwłoki w dostarczeniu – od dnia wydania przesyłki,c) w przypadku szkód niedających się z zewnątrz zauważyć – od dnia protokolarnego ustalenia szkody,d) w przypadku zapłaty lub zwrotu należności – od dnia zapłaty, a gdy jej nie było – od dnia, w którym powinna nastąpić,e) w przypadku niedoboru lub nadwyżki przy likwidacji przesyłek – od dnia dokonania likwidacji,f) w przypadku innych zdarzeń prawnych – od dnia w którym roszczenie stało się wymagalne.
23.05.2019

Zwrot dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych w przypadku nieterminowego pokrywania przez pracodawcę miesięcznych kosztów płacy

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej „PFRON”) przysługuje pracodawcy po spełnieniu warunków określonych w art. 26a-26c ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej „ustawa o rehabilitacji”). Kiedy takie dofinansowanie pracodawcy się nie należy? Co to są koszty płacy? I jak interpretować art. 26a-26c ustawy o rehabilitacji?
09.05.2019

Różnice między spedycją a przewozem

Umowa spedycji została uregulowana w kodeksie cywilnym (dalej „KC”) oraz w Ogólnych Polskich Warunkach Spedycyjnych z 2010 (dalej „OPWS 2010”). Umowa przewozu zaś została uregulowana w KC, Konwencji o Umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów (dalej „CMR”) oraz w ustawie Prawo Przewozowe (dalej „PP”).
29.04.2019

Co zrobić w sytuacji gdy spółka zarejestrowała się w naszym mieszkaniu bez naszej wiedzy?

Jeśli ktoś bez naszej wiedzy zarejestrował sobie na nasz adres działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej (dalej „CEIDG”), to mamy możliwość zainicjowania procedury wykreślenia tego wpisu.
11.04.2019

Odzyskiwanie należności – naliczanie kwoty o równowartości 40 euro jest możliwe od pierwszego dnia po upływie terminu płatności

Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych wprowadza art. 10, który umożliwia wierzycielowi żądanie od dłużnika zryczałtowanej rekompensaty z tytułu kosztów odzyskiwania należności (np. przygotowanie i wysyłka wezwań do zapłaty) o równowartości 40 EUR od każdej należności nieuregulowanej w terminie. Rekompensaty można dochodzić nawet jeśli faktycznie nie ponieśliśmy żadnych kosztów windykacyjnych, gdyż ustawa nie wymaga konieczności udowodnienia poniesionych kosztów.
27.03.2019

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych

Ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (dalej „Ustawa”) to ustawa, która określa zakres odpowiedzialności osób prawnych i wysokość ewentualnych kar za czyny zabronione, co ma służyć przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości gospodarczej i skarbowej, w tym także o charakterze korupcyjnym.
28.02.2019

Opłata targowa przy usługach gastronomicznych

Co do zasady opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach za wyjątkiem czynności dokonywanych w budynku lub jego części, ale czy zawsze ma to zastosowanie do budek gastronomicznych?
04.02.2019

RODO

Najważniejsze punkty ustawy o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
10.01.2019

Przekształcenie praktyki zawodowej w podmiot leczniczy

Od czego zacząć? Jakie kroki podjąć celem przekształcenia praktyki zawodowej w podmiot leczniczy?
Kontakt

Potrzebujesz doradztwa

lub stałego wsparcia

prawnego?

Serdecznie zapraszam do współpracy. Możesz liczyć na moją pomoc.