Aktualności

Autor:

Katarzyna


11.06.2019
Aktualności

Przedawnienie roszczeń w przewozie krajowym

Jak wiemy roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Istota przedawnienia polega na tym, iż po upływie określonego czasu dłużnik przeciw któremu skierowano roszczenie może bez negatywnych konsekwencji prawnych uchylić się od jego zaspokojenia.

Zgodnie z art. 77 ust. 1 ustawy Prawo przewozowe roszczenia z umowy przewozu przedawniają się z upływem 1 roku. Ustęp trzeci ww. przepisu wskazuje od kiedy zaczyna bieg termin przedawnienia. Mianowicie:
a) w przypadku utraty przesyłki – od dnia, w którym uprawniony mógł uznać przesyłkę za utraconą,
b) w przypadku ubytku, uszkodzenia lub zwłoki w dostarczeniu – od dnia wydania przesyłki,
c) w przypadku szkód niedających się z zewnątrz zauważyć – od dnia protokolarnego ustalenia szkody,
d) w przypadku zapłaty lub zwrotu należności – od dnia zapłaty, a gdy jej nie było – od dnia, w którym powinna nastąpić,
e) w przypadku niedoboru lub nadwyżki przy likwidacji przesyłek – od dnia dokonania likwidacji,
f) w przypadku innych zdarzeń prawnych – od dnia w którym roszczenie stało się wymagalne.

Należy zwrócić szczególną uwagę, na fakt, że roszczenia przysługujące przewoźnikowi przeciwko innym przewoźnikom przedawniają się z upływem 6 miesięcy od dnia kiedy spedytor naprawił szkodę albo od dnia kiedy wytoczono przeciwko spedytorowi powództwo.

Jednocześnie co również istotne, roszczenia z tytułu zwłoki w przewozie, która nie spowodowała ubytku lub uszkodzenia przesyłki przedawniają się z upływem 2 miesięcy od dnia wydania przesyłki o czym stanowi art. 77 ust. 2 ustawy Prawo przewozowe.

Trzeba też pamiętać, że zgodnie z art. 77 ust. 4 ustawy Prawo przewozowe bieg przedawnienia zawiesza się na okres od dnia wniesienia reklamacji lub wezwania do zapłaty do dnia udzielenia odpowiedzi na reklamację lub wezwania do zapłaty i zwrócenia załączonych dokumentów, najwyżej jednak na okres przewidziany do załatwienia reklamacji lub wezwania do zapłaty.

Podkreślić należy, że na postawie art. 123 § 1 pkt. 2 w związku z art. 124 § 1 Kodeksu cywilnego w sytuacji uznania roszczenia przez dłużnika (uznanie reklamacji) dochodzi do przerwania biegu przedawnienia. Powyższe skutkuje rozpoczęciem biegu terminu przedawnienia od nowa tj. skutek przedawnienia nastąpi z upływem roku, ale liczonego teraz od dnia uznania roszczenia przed dłużnika, a nie od jednego ze zdarzeń wskazanych w § 2 art. 803 Kodeksu Cywilnego.

W przypadku dodatkowych pytań, zapraszam do kontaktu.

Kontakt

Potrzebujesz doradztwa

lub stałego wsparcia

prawnego?

Serdecznie zapraszam do współpracy. Możesz liczyć na moją pomoc.