Jak wiemy roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Istota przedawnienia polega na tym, iż po upływie określonego czasu dłużnik przeciw któremu skierowano roszczenie może bez negatywnych konsekwencji prawnych uchylić się od jego zaspokojenia.
Zgodnie z art. 32 ust. 1 Konwencji CMR roszczenia z umowy przewozu przedawniają się z upływem 1 roku. Ww. przepis wskazuje od kiedy zaczyna bieg termin przedawnienia. Mianowicie:
a) w przypadkach częściowego zaginięcia, uszkodzenia lub opóźnienia dostawy – począwszy od dnia wydania,
b) w przypadkach całkowitego zaginięcia – począwszy od 30 dnia po upływie umówionego terminu dostawy albo jeżeli termin nie był umówiony począwszy od 60 dnia po przyjęciu towaru przez przewoźnika,
c) we wszystkich innych przypadkach – począwszy od upływu trzymiesięcznego terminu od dnia zawarcia umowy przewozu.
Należy zwrócić szczególną uwagę, na fakt, że w przypadku złego zamiaru lub niedbalstwa, które według prawa obowiązującego sąd rozpatrujący sprawę uważane jest za równoznaczne ze złym zamiarem, termin przedawnienia wynosi 3 lata.
Trzeba też pamiętać, że zgodnie z art. 32 ust. 2 Konwencji CMR reklamacja pisemna zawiesza przedawnienie aż do dnia, w którym przewoźnik na piśmie odrzuci reklamację i zwróci załączone do niej dokumenty. W razie częściowego przyjęcia reklamacji bieg przedawnienia wznawia się tylko dla tej części reklamacji, która pozostaje sporną. Reklamacje późniejsze w tym samym przedmiocie nie zawieszają przedawnienia. Oznacza to, że w przypadku częściowego uznania roszczenia, bieg przedawnienia biegnie od początku co do tej właśnie części reklamacji, a co do części reklamacji, która została odrzucona na piśmie i zwrócone załączone do tej reklamacji dokumenty bieg terminu przedawnienia ulega wznowieniu tj. biegnie dalej po zaliczeniu okresu zawieszenia czyli czasu rozpatrywania reklamacji.
W przypadku dodatkowych pytań, zapraszam do kontaktu.
Potrzebujesz doradztwa
lub stałego wsparcia
prawnego?
Serdecznie zapraszam do współpracy. Możesz liczyć na moją pomoc.