Przekształcenie praktyki zawodowej w podmiot leczniczy to często stosowany zabieg by otworzyć sobie drogę do rozwoju swojej działalności np. poprzez zatrudnienie na umowę o pracę, umowę-zlecenie lub inną podobną umowę innego lekarza/lekarzy w zakresie udzielania świadczeń.
Ograniczenie w postaci zakazu zatrudnienia lekarza/lekarzy w praktyce zawodowej stanowi dużą barierę w rozwoju działalności, dlatego lekarze coraz częściej sięgają po drugą formę prowadzenia działalności leczniczej, tj. podmiot leczniczy, którego ten zakaz nie dotyczy.
Na początku konieczny jest wybór formy prawnej podmiotu leczniczego. Zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej możemy prowadzić podmiot leczniczy w formie: jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, spółki cywilnej, spółki partnerskiej.
Po wyborze formy prawnej prowadzenia pomiotu leczniczego będzie konieczne przygotowanie umowy spółki oraz rejestracja w odpowiednim rejestrze (KRS lub CEIDG).
Ponadto podmiot leczniczy musi uzyskać 14-cyfrowy REGON oraz mieć obowiązkowe OC od prowadzonej działalności, a także spełniać wytyczne sanitarne i budowalne dla gabinetów lekarskich wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Na obecną chwilę nie jest wymagana opinia Sanepidu przed zarejestrowaniem działalności, lecz można zlecić Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej doradztwo w tym zakresie tj. spełniania wymogów ww. rozporządzenia (koszt ok. 300-400 zł). Po wpisie podmiotu leczniczego do rejestru podmiotów leczniczych kontrole sanitarne mogą się zdarzyć, gdyż Sanepid dostaje informacje o podmiotach nowo zarejestrowanych bezpośrednio od urzędu.
Kolejnym krokiem jest wyznaczenie kierownika podmiotu leczniczego, który będzie wykonywał prawa i obowiązki podmiotu leczniczego określone w ustawie o działalności leczniczej.
Sprawy dotyczące zaś sposobu i warunków udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmiot leczniczy muszą być określone w regulaminie organizacyjnym tego podmiotu.
Ostatnią czynnością jest dokonanie wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą prowadzoną przez odpowiedniego Wojewodę. We wniosku należy określić m.in. rodzaj działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych, a także określić przedsiębiorstwa i wskazać jego jednostki lub komórki organizacyjne udzielających świadczenia zdrowotne. Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty zw. z rejestracją tego podmiotu – na obecną chwilę to 453 zł, oświadczenie, że dane które są zawarte we wniosku o wpis do rejestru podmiotów są kompletne i zgodne z prawdą.
W przypadku dalszych pytań i wątpliwości np. czy jako lekarz mogę mieć praktykę lekarską i podmiot leczniczy? lub czy mogę przekształcić gabinet znajdujący się w moim domu w podmiot leczniczy? zapraszam do kontaktu.
Potrzebujesz doradztwa
lub stałego wsparcia
prawnego?
Serdecznie zapraszam do współpracy. Możesz liczyć na moją pomoc.